Kovo 15-oji - Lietuvos žydų gelbėtojų diena

• Paskelbta: 2024-03-19

„Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėjai visą pasaulį“. Šie žodžiai iškalti ant medalio skirto Pasaulio tautų teisuoliui.

Pasaulio tautų teisuolio statusas skiriamas žmogui, kuris būdamas kitos tautybės nei žydas, Holokausto metu rizikuodamas savo gyvybe gelbėjo žydus.

Kovo 15-oji kaip Lietuvos žydų gelbėtojų diena parinkta prisimenant Vilniaus geto žydų gelbėtoją Oną Šimaitę. 1966 metų kovo 15 dieną ji tapo pirmąja lietuve, kuriai buvo suteiktas Pasaulio Tautų teisuolės vardas. Dirbdama Vilniaus universiteto bibliotekoje, O. Šimaitė tapo Vilniaus geto ryšininke, slėpė pabėgėlius, ieškojo slapstymo vietų vaikams, nešė į getą ginklus ir šaudmenis, laiškus, o iš ten išnešdavo slėpti žydų kultūros vertybes.

Renginio, skirto paminėti Lietuvos žydų gelbėtojų dieną, metu antrų klasių mokiniai perskaitė 250 Lietuvos žydų gelbėtojų vardus iš 925 vardų sąrašo. Mokytojas V. Toleikis pasidalino atsiminimais apie išgelbėtą iš Kauno geto I. Veisaitę.

Milda Matusevičienė

Milda Matusevičienė